דוד עזריאלי ז"ל

על החברה

דוד עזריאלי ז"ל

דף הבית*על החברה*דוד עזריאלי ז ל
דוד עזריאלי ז"ל

דוד עזריאלי נולד בפולין בשנת 1922, השני מבין ארבעת ילדיהם של שרה-חיה ורפאל הירש עזרילביץ. בספטמבר 1939, נמלט מהכיבוש הנאצי מזרחה. בשלהי 1942 הגיע דוד לישראל, הוא למד בטכניון ושירת בבריגדה השביעית במהלך מלחמת העצמאות בשנת 1948.

בשנת 1954 עבר דוד עזריאלי למונטריאול, קנדה והחל את קריירת ייזום הנדל"ן וניהול נכסים. בתחילת שנות ה-60, ייסד את חברת Canpro Investments Ltd שהתמקדה בייזום ובנייה.

בשנות ה-80, החליט דוד עזריאלי להשקיע בישראל. בשנת 1985 הוא פתח ברמת גן את מרכז הקניות הסגור הראשון בישראל – קניון אילון, והביא לשינוי אמיתי בהרגלי הצריכה בישראל. ב-1990 דוד עזריאלי בנה את קניון הנגב בבאר שבע, וב-1993 הקים את קניון מלחה בירושלים. בשנת 1998, שינה לנצח את קו הרקיע של תל אביב כשפתח את מרכז עזריאלי בתל אביב. בשנת 2010, החברה נכנסה לבורסה, מהלך שהפך אותה להנפקה הגדולה ביותר של חברה פרטית בישראל. כיום קבוצת עזריאלי היא הבעלים והמנהלת של 15 מרכזי קניות ומסחר והיא חברת הנדל"ן המניב הגדולה ביותר בישראל.

הצלחתו העסקית של דוד עזריאלי, הן בקנדה והן בישראל, שיקפה את מסירותו ואהבתו העמוקות לשתי המדינות. "יש לי שתי מולדות", הוא אמר פעם, "שני מקומות שאני אוהב ושבהם בורכתי בעשיית מה שאני אוהב יותר מכל. ההזדמנות שלי להביע את עצמי באופן מקצועי החלה בקנדה, ובסופו של דבר אפשרה לי להגשים את חלומי לתרום למולדתי האחרת, ישראל".

דוד עזריאלי תמך והאמין בחינוך ובלימודים מתקדמים. ניתן לראות זאת לא רק בעיסוקיו הפילנתרופיים, אלא גם במסעו האישי. הוא קיבל תואר שני בארכיטקטורה מאוניברסיטת קרלטון באוטווה בשנת 1997 בגיל 75.

דוד עזריאלי היה פילנתרופ מחויב ובעל חזון. ראויים לציון דברים שאמר פעם: "אני מאמין כי על אנשים מצליחים להחזיר לקהילה. כשאני מחזיר לקהילה, אין מדובר רק בכסף, מדובר גם בזמן ובמעורבות. עליך לתת עם הלב באופן כזה שמאמינים כי יש בכך לעורר שינוי". הוא תמך, באופן אישי ובאמצעות קרן עזריאלי (קנדה-ישראל), ביוזמות רבות, מהן ראויות לציון מיוחד כאלה בתחומי החינוך, הארכיטקטורה והעיצוב, לימודי השואה, נכויות התפתחותיות, מחקר מדעי ורפואי והאמנויות.

מבין היוזמות הפילנתרופיות הרבות שלו, הוא היה גאה במיוחד במכון עזריאלי להעצמה חינוכית, תוכנית שמטרתה להעצים נוער ישראלי המצוי בסיכון נשירה מהלימודים באמצעות סגירת פערי לימוד, הטמעת כישורים חברתיים והענקת כלים להורים לשיפור היחסים המשפחתיים, בתוכנית עמיתי עזריאלי, המציעה מלגות נדיבות ללימודי תואר שני ופוסט דוקטורט באוניברסיטאות בישראל. וכן, בסדרת זכרונות שנכתבו על ידי ניצולי שואה שהגיעו לקנדה לאחר המלחמה. מקור ההשראה לתוכנית בחוויותיו של דוד עצמו. 

בין הפרסים ותארי הכבוד הרבים בהם זכה דוד, מתוך הכרה במעשיו הטובים ובהישגיו המקצועיים: מסדר קנדה, המסדר הלאומי של קוובק, נאמן כבוד העיר ירושלים ודוקטור של כבוד מאוניברסיטת קונקורדיה, אוניברסיטת ישיבה, אוניברסיטת קרלטון, אוניברסיטת תל אביב והטכניון – מכון טכנולוגי לישראל, וכן מכון וייצמן למדע.

אמונתו החזקה ביותר של דוד, כפי שביטא אותה פעם, היתה כי "חופש אמיתי הוא היכולת לעשות מה שאתה אוהב לעשות. אם עליך להעביר את חייך בעשיית דברים שאינך אוהב לעשות,  מצבך אינו טוב יותר מזה של עבד. זהו, אם כן, המסר שלי: עשה מה שאתה אוהב לעשות".

דוד עזריאלי נפטר ביולי 2014, מוקף בבני משפחתו. בן 92 היה במותו.